haxite.org

What I cannot create, I do not understand. - Richard Feynman

Pisownia i ortografia :)

27 odpowiedzi

s0ck3t

02-07-2005 14:21 (ostatnia edycja: 02-07-2005 14:38)
Witam.

Nie wiem czy post tego typu był już kiedykolwiek, więc jeśli powtarzam coś co już było, lub nudze, prosze moderatorów o skasowanie mojego posta :)

Coraz częsciej zwracam uwagę na styl pisowni na forum, oraz ortografię.  Niektóre posty aż rażą błędami składni/ortograficznymi. Czy to tak powinno być?? Dla niekumatych lub tych co potrzebują, podaje URL PWN  http://so.pwn.pl/
Sam czasem z niego korzystam. Moje pytanie jest proste, czy reszta ludzi, którzy piszą posty na tym forum, również uważa, że posty mogłyby być "lepszej jakości", czy to może ja staje się powoli pedantem? :)

Nihil magnum sine Ardone.

s0ck3t@jabber.org

InterNeo

02-07-2005 14:32 (ostatnia edycja: 02-07-2005 14:34)
Stajesz się pedantem  :wink:
Forum to mieszanka ludzi i osobowości. Gdy np. z kimś rozmawiasz to razi Cię jego akcent czy np. wymowa słów. Nawet jeżli to tego nie zmienisz. Po za tym każdy może włączyć sobie sprawdzanie pisowni, ale po co :?: Język tworzą ludzie, a językoznawcy muszą się dostosować.
Myślisz, że jakiś polonista odróżniałby hackera od crackera gdyby im wcześniej tego nie wytłumaczyć :?:
Swoją drogą jeśli ktoś pisze z błędami to znaczy, że albo mu się śpieszy, albo, że ma lekceważący stosunek do otoczenia. Nie ważne jaki to ma wpływ na ogół forum - ważne jaki to ma wpływ na tego co będzie mu odpowiadał. No bo w końcu kto chce odpowiadać na posty imbecyla ignoranta :?:

Zresztą - zawsze można edytować posty
:arrow:

www.google.com.plwww.pajacyk.plwww.wikipedia.pl
Dziś prawdziwych hackerów już nie ma...
"She loves me not"

s0ck3t

02-07-2005 14:36
No tak,  masz rację ... ale Twój post teraz był ładny :) Czemu wszystkie takie nie są? Ja rozumiem że każdemu zdarzy się literówka/błąd, ale co niektóre posty są już przesadzone, błąd co 2 słowa...

Zobaczymy co inni napiszą, ale wiem że masz racje spoko :)

s0ck3t@jabber.org

cr00k

02-07-2005 14:52
s0ck3t napisał:
Witam.

Nie wiem czy post tego typu był już kiedykolwiek, więc jeśli powtarzam coś co już było, lub nudze, prosze moderatorów o skasowanie mojego posta :)

Coraz częsciej zwracam uwagę na styl pisowni na forum, oraz ortografię.  Niektóre posty aż rażą błędami składni/ortograficznymi. Czy to tak powinno być?? Dla niekumatych lub tych co potrzebują, podaje URL PWN  http://so.pwn.pl/
Sam czasem z niego korzystam. Moje pytanie jest proste, czy reszta ludzi, którzy piszą posty na tym forum, również uważa, że posty mogłyby być "lepszej jakości", czy to może ja staje się powoli pedantem? :)

Sorki, ale nie moge sie powstrzymac:
-piszesz polskie litery i czepiasz sie ortografii, ale napisales "nudze", a nie "nudzę";
-co to za forma "tych co potrzebują", winno byc "tych, którzy potrzebują";
-trzeba troche poprawic interpunkcje, czyli gdzie stawiamy przecinki i kropki;

Wiem, ze sa to drobne bledy, ale i takie "rażą" :P.

Ogolnie akcje popieram, choc polskich znakow pisac w postach nie bede :P.
~GOŚĆ (gość)
02-07-2005 14:56  
Rekin, wcale nie jesteś pedantem. Ten, co ponad Tobą się wypowiedział pisał takie bzdury, że doczytać mi sie nie chciało. "Językoznawcy muszą się dostosować"- czy Ty wiesz, co Ty piszesz? Choć sam czasem robie błędy, to jestem za tym, żeby moderatorzy nawet z tekiego forum wywalali posty z dużą ilością błędów.

Pozdro dla pomysłodawcy.

neither

02-07-2005 14:59
Ale wam się nudzi.......

<-=->

XaVieR

02-07-2005 15:10 (ostatnia edycja: 02-07-2005 15:24)
Dobra, dobra ;] Popieram ten pomysł i postaram się od dzisiaj pisać pięknął polszczyzną...

P.S. Ile błędów zrobiłem? :)

----------------------------------------------------
KONIEC
----------------------------------------------------

Po 1:
Dzieki wszystkim, ktorzy mi pomogli, oraz tym ktorzy tej pomocy potrzebowali, bez nich nie bylo by forum...
tj. (kolejnosc przypadkowa)
Frodo, FuBu, shotman, lumos, deofux, ghost-90, krasza, radmen, suli. vitar, yagaa, szulceer, dominium, johnyspot

Ludzie, ktorych rowni

neither

02-07-2005 15:21 (ostatnia edycja: 02-07-2005 15:22)
XaVieR napisał:
pięknął polsczyzną...

:)

<-=->

s0ck3t

02-07-2005 15:30
cr00k: masz rację, ale starałem się jednak by ten post jakoś wyglądał, by nie odstraszał wyglądem, by miło się czytało, ale jak sam wspomniałem, każdy robi błędy, chociaż jest różnica między takim postem a innym zawalonym błędami.

GOŚĆ (gość): dzięki za poparcie, InterNeo spojrzał na problem poprostu z innej strony i wyciągnął inne wnioski, też trzeba to uszanować i przemyśleć, Ty jesteś bardziej za mną, bo też denerwują Cię "brzydkie posty", tak dokładnie, czasami nawet się patrzeć nie chce.

Co do wywalania postów to moje zdanie jest takie, by ich nie wyrzucać, a jedynie nie pozwolić aby były na forum, dopóki ich autorzy ich nie poprawią, chociaż wiem że byłoby to ciężkie wyzwanie...

Pozdrawiam zarówno tych co mnie popierają, jak i tych co nie ;)

s0ck3t@jabber.org

Bod2io

02-07-2005 15:34
A kropkę stawiamy przed, czy po emotce?

cr00k

02-07-2005 15:36
Bod2io: to chyba zalezy od tego, co przez nia(emotke) chcemy wyrazic :D.

s0ck3t

02-07-2005 15:45
Co do kropek po emotce, to sam nie wiem, ja ogólnie nigdy nie stawiałem kropki po emotce, chociaż może to też jest błąd ;)

Z drugiej jednak strony, zapis tego typu wygląda nawet ładnie:

"Cześć ;) Jak się masz?"

Wiele leży w ludzkiej psychice, np. gdy ktoś widzi powyższy text, czyta go sobie, i też się śmieje, prawda? Ludzie na uśmiech reagują często uśmiechem, bądz polepszeniem humorku :) Tak tak, nawet mając zły humor i widząc czyiś serdeczny uśmiech, skierowany w naszą stronę, świat staje się lepszy, prawda? (Lepiej jak jest to uśmiech płci przeciwnej ;) To samo jest w pisowni, jeśli ktoś pisze emoty, które mają za zadanie poinformować innych o "uczuciach" autora textu w danym momencie, to spoko. Czyli jednym słowem: nie wzbudzają ona niesmaku, gdy się z nimi nie przesadza.

s0ck3t@jabber.org

mysieks

02-07-2005 15:48
Mnie raza glownie bledy ortograficzne typu lóbie. Nie stosowanie zasad interpunkcji i polskich znakow mi nie przeszkadzaja =)

"there's a pain that sleeps inside.... but it sleeps with just one eye..."

"open mind for a diffrent view..."

Być poetą i wąchać orchidee to nie dla mnie :]

s0ck3t

02-07-2005 15:51
mysieks: tak, takie błędy również rażą, i to chyba najbardziej ;)

s0ck3t@jabber.org

cr00k

10-07-2005 17:43
Przydałoby sie tez poprawienie niektorych literowek w regulaminie  :wink:.
- http://www.haxite.org/index.php3?site=docum_idx&czytaj=zasady_shout "kłutnie";
- http://www.haxite.org/index.php3?site=docum_idx&czytaj=bbcode "mniędzy";
- http://www.haxite.org/index.php3?site=forum&nx1=f_faq "tytułować topiców w stylu";

PS Az dziw, ze nikt ich nie zobaczyl, w szczegolnosci tego pierwszego - przeciez wszyscy powinni regulamin chociaz raz przeczytac ;].

Nazgob

10-07-2005 18:56
Xavier, popraw sobie profil:
Cytat:
Wykonam na zamuwienie programy, skrypty, strony.

Nazgob

10-07-2005 19:01
Xavier, popraw sobie profil:
Cytat:
Wykonam na zamuwienie programy, skrypty, strony.

redeye
Moderator Dołączył: 2005-01-13

10-07-2005 19:05 (ostatnia edycja: 10-07-2005 19:07)
Jesli chodzi o interpunkcje i polskie znaki to coraz wiecej osob pisze bez:D ludzie sie przyzwyczajaja, ze w programowaniu nie stosuje sie polskich znakow i tak samo na forum o tym zapominaja :P A jezeli chodzi o kropki to nawet TVN mial z nia akcje (przygarnij kropka:D) i chyba nie wyszla bo sie skonczylo... :D

P.S. NIECH ZYJA DYSLEKTYCY :D:D:D

[i]"Jak to jest, że żad­na z wiel­kich re­ligii nie spoj­rzała na naukę i nie stwier­dziła: „To jest lep­sze niż myśle­liśmy! Wszechświat jest znacznie większy niż mówi­li na­si pro­rocy, świet­niej­szy, bar­dziej sub­telny, elegantszy"?"[/i]

spy

10-07-2005 23:14
niemoge na ten topic patrzec

wsyzstko eot nawet niech szlak pajacy trafi ! I SLOWO DLA WSYZSTKIC HPEDALOW (DLA SOORRROOORA)
CARPE DIEM MADAAAAAFUUCKEEEEEEEERRRRRRRRR !!!!!!!!!!!! !!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!

SoMBODY STOP ME ! ;]

vitaR
Moderator Dołączył: 2005-03-27

10-07-2005 23:18
co druga PO(R)ZĄDNA (  :lol: ) aplikacja domowej produkcji posiada w pisowni błedy... i to takie banaly jak "Połoncz"  (w horsach) wiec czego wymagacie od forum  :?: rozni ludzie... rozne "style" pisowni   :wink: